Jaettavat palkinnot

Pohjanmaan Urheilugaalassa jaetaan useita palkintoja.
Vuoden 2020 gaalaa juhlistettiin lisäksi julkistamalla ensimmäiset nimet  Pohjalaisen liikunnan ja urheilun Hall of Fame -kunniagalleriaan:

Nro 1 Ville Ritola
Nro 2 Kustaa Pihlajamäki
Nro 3 Eugen Ekman
Nro 4 Pauli Nevala

Vuoden urheilija

2019: Petra Olli, Lappajärven Veikot

2018:
Petra Olli,
Lappajärven Veikot

2017:
Jussi Laurila,
Jalasjärven Jalas

2016:
Petra Olli,
Lappajärven Veikot

2015:
Petra Olli,
Lappajärven Veikot

2014:
Rami Hietaniemi,
Nurmon Jymy

Vuoden joukkue

2019: Karhu Basket miesten liigajoukkue

2018:
Karhu Basket
miesten liigajoukkue

2017:
Vimpelin Veto,
miesten superpesisjoukkue

2016:
Vimpelin Veto,
miesten superpesisjoukkue

2015:
Seinäjoen Jalkapallokerho,
miesten edustusjoukkue

2014:
Seinäjoen Jalkapallokerho,
miesten edustusjoukkue

Vuoden valmentaja

2019: Ahto Raska ja Maksim Molonov

2018:
Jussi Laakso ja Janne Koskimies,
Karhu Basket

2017:
Sami-Petteri Kivimäki,
miesten superpesisjoukkue

2016:
Ahto Raska,
paini

2015:
Petteri Piironen,
keihäänheitto

2014:
Simo Valakari,
SJK

Vuoden nuori urheilija

2019: Aaro Vuorimaa, Lapuan Seudun Ampujat

2018:
Sara Killinen,
Lapuan Virkiä

2017:
Toni Metsomäki,
Ilmajoen Kisailijat

2016:
Kristian Bäck,
Vasa Idrottssällskap

2015:
Elli Kattelus,
Lapuan Virkiä

2014:
Petra Olli,
Lappajärven Veikot

Tähtiseura -palkinto

2018: Vaasan Uimaseura

2017:
Lapuan Virkiä / Suunnistus (Maakunnall. sinettiseura-
palkinto)

2016:
Vaasan Sport Juniorit (Maakunnall. sinettiseura-
palkinto)

Vuoden Jokeri –palkinto

2019: EPUT ry OCT Charity Golf

2018:
Apollo
– aikuisten miesten urheilujoukkue

2017:
Naisten lentopallon
mestaruusliigajoukkue,
Nurmon Jymy

2016:
Benedek Oláh,
Seinäjoen Sisu

2015:
Susanna Laurila,
Jalasjärven Jalas ja
Jussi Laurila,
Jalasjärven Jalas

2014:
Jukka Liikala ja
Timo Kankaanpää,
Lapuan Virkiä

Vuoden Maineteko

2019: Joel Kiviranta

2018:
Kokkolan Pallo-Veikot

2017:
Jussi Laurila

2016:
Benedek Oláh

2015:
Petra Olli

2014:
Seinäjoen Jalkapallokerho

Kunniamaininta

2019: Antti Iivari ja Seinäjoen Peliveljet ry

2018:
Telma Särkipaju, Jorma Vierula ja Tapio Kangasniemi

2017:
Tapio Pesu,
Seinäjoen Seudun Urheilijat

2016:
NitrosKiekko, eläkeläisjoukkue
(S-Kiekko Juniorit ry)

SJK Seinäjoki miesten joukkue

2015:
River Bulls, miesten
muodostelmaluistelu-
joukkue
(Seinäjoen Taitoluistelijat ry)

Matti Mäki-Reinikka

Sykähdyttävin urheiluhetki Pohjanmaalla

2019:
Janette Lepistö ja Jukka-Pekka Vainionpää,
Superpesiksen lyöjätilastojen voitot

2018:
Karhu Basketin Korisliigamestaruus

Elämäntyö pohjalaisen liikunnan ja urheilun hyväksi

2019: Aimo Klemetsö

2018:
Heikki Ikola

2017:
Ahti Arokallio

2016:
Simo Koski-Lammi

2015:
Jussi Jouppila

2014:
Anja Koskinen ja
Ahti Koskinen

Aili Mairon rahasto

2019: Anni-Linnea Alanen, Vaasan Vasama

2018:
Emilia Kangas,
Seinäjoen Seudun Urheilijat

2017:
Minttu-Maaria Alanen,
Vaasan Vasama

2016:
Sofia Pölkky,
Seinäjoen Seudun Urheilijat

2015:
Tara Niemi,
Vähänkyrön Viesti

Noora Koponen,
Seinäjoen Seudun Urheilijat

2014:
Jenni Kangas,
Seinäjoen Seudun Urheilijat

Jaakko Mairon rahasto

2019: Joni Komppa, Seinäjoen Paini-Miehet ja Paavo Romppainen, Seinäjoen Hiihtoseura

2018:
Akseli Yli-Hannuksela,
Ilmajoen Kisailijat

2017:
Konsta Mäenpää,
Ilmajoen Kisailijat

2016:
Otto Niittykoski,
Ylistaron Kilpa-Veljet

2015:
Mikko Peltokangas,
Lapuan Virkiä

2014:
Matias Lipasti,
Ilmajoen Kisailijat

Liikkuva koulu

2019: Alavuden kaupunki

2018:
Seinäjoen kaupunki

2017:
Vaasan kaupunki

Tavataan gaalassa 2021!